1401/12/04-09:04

هرمزگان 4 هزار تُن بادمجان و فلفل به اوراسیا صادر کرد

هرمزگان 4 هزار تُن بادمجان و فلفل به اوراسیا صادر کرد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: از ابتدای برداشت محصولات گلخانه‌ای تاکنون بیش از سه هزار و ۸۵۰ تُن انواع محصولات کشاورزی از این استان به کشورهای اوراسیا صادر شده است.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، الهام اسدپور مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی هرمزگان امروز بیان داشت: این محصولات شامل بادمجان، گوجه فرنگی، فلفل و شوید است که با کسب استانداردهای جهانی لازم و طی فرایند قرنطینه گیاهی به کشورهای حوزه اقتصادی اوراسیا صادر شده است.

 

وی با اشاره به اینکه صادرات این محصولات ثمره اقدامات اجرایی امنیت و دیپلماسی غذایی است، بیان کرد: در راستای تامین امنیت غذایی و دستیابی به بازارهای منطقه، در سالجاری اقدامات متعددی از سوی مدیریت حفظ نباتات به منظور اخذ استانداردهای بین المللی تولید و صادرات محصولات کشاورزی اعم از باقی مانده سموم، فرایندهای قرنطینه گیاهی، بسته بندی و انبارداری توسط بهره برداران بخش کشاورزی به‌ویژه گلخانه داران استان هرمزگان انجام شده است.

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی هرمزگان اظهار کرد: با تغییر رویکرد بین المللی، صادرات محصولات کشاورزی با منشا گیاهی از محصول محور به بستر محور و ایجاد بستر فناوری چون سامانه «سماک و سانکا»، امکان ثبت اطلاعات واحدهای تولیدی و به تبع آن نظارت و پایش مستمر، فراهم شده است.

 

اسدپور تصریح کرد: برگزاری جلسه های توجیهی با حضور گلخانه داران، بخش‌های دولتی مرتبط و معاونت غذا و دارو استان و دوره های آموزشی قوانین و مقررات صادرات محصولات کشاورزی بخشی از اقدامات مهم در این مدت بوده که در نتیجه ثبت نام بیش از ۱۰۰ گلخانه دار در سامانه سماک بوده است.

 

 بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و ارمنستان از جمله کشورهای عضو اوراسیا هستند.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط