1401/08/07-14:47

بیماران آنفولانزایی 5 تا 7 روز قرنطینه لازم دارند

بیماران آنفولانزایی 5 تا 7 روز قرنطینه لازم دارند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: یکی از نکات بسیار مهم برای شکسته شدن زنجیره انتقال بیماری دور کردن بیماران از سایر افراد است و در نتیجه قرنطینه 5 تا 7 روز برای بیماران لازم است.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان امروز به سوالات متعدد پیرامون بیماری آنفولانزا پاسخ داد.

 

وی در پاسخ به سوال اول اینکه چرا در دو سال گذشته، هر شخصی، هر علامت کوچکی از جمله آبریزش بینی، عطسه، سرفه و .. داشت، پزشکان تأکید می کردند که حتماً کرونا است و ما چیزی به عنوان ویروس سرماخوردگی و آنفلوانزا نداریم؟ و الان چه اتفاقی افتاده که صحبت از آنفلوانزا و ویروس های دیگر می شود؟ گفت: ما در مدت دو سال و چند ماه، گذشته درگیر ویروس کرونا بودیم. بسیاری از افراد جامعه، مبتلا به کرونا می شدند؛ به دلیل اینکه نسبت به کرونا ایمنی نداشتند و اما چرا آن زمان همزمان با کرونا آنفلوانزا نبود یا بسیار کم بود؟ این آمار کم، به دلیل این بود که رعایت پروتکل های بهداشتی، به دلیل وجود کرونا خیلی خوب صورت می گرفت.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اضافه کرد: انتقال کرونا خیلی سریع تر و راحت تر صورت می گیرد و سرعت انتقال آن از فردی به فرد دیگر، خیلی بیشتر از آنفلوانزا است و در این مدت به دلیل اینکه مردم از ماسک استفاده می کردند، دست های خود را مرتب می شستند، فاصله اجتماعی را رعایت می کردند باعث می شد ویروس آنفلوانزا فرصت پیدا نکند که از فردی به فردی دیگر انتقال پیدا کند پس به طور کلی می توان گفت از آنفلوانزا خیلی راحت تر می توانیم پیشگیری کنیم.

 

وی با اشاره به نحوه انتشار ویروس آنفلوانزا تصریح کرد: ویروس آنفلوانزا به وسیله قطرات درشت تنفسی منتقل می شود و به این شکل نیست که در هوا منتشر باشد، به همین دلیل استفاده از ماسک از انتشار ویروس آنفلوانزا جلوگیری می کند و ما در دو سال گذشته، مشکل آنفلوانزا را به این شدت که اکنون داریم، نداشتیم. به همین دلیل بود که اکثریت مردم با کرونا آلوده شده و به بیماری مبتلا می شدند و در حال حاضر با توجه به پوشش واکسیناسیون بسیار خوب انتشار ویروس کرونا کمتر شده است و از طرفی به دلیل کاهش رعایت پروتکل ها، ویروس آنفلوانزا فرصت پیدا کرده است که از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کند.

 

دکتر نوروزیان با بیان اینکه هنوز برای تزریق واکسن آنفلوانزا فرصت وجود دارد؛ گفت: ما تقریباً همیشه در پاییز و زمستان دو پیک از آنفلوانزا را داریم و تجربه می کنیم. به طور کلی چهار نوع ویروس آنفلوانزا در جامعه در حین پاییز و زمستان و حتی در بهار ممکن است که از فردی به فرد دیگر در حال گردش باشند به همین دلیل افرادی که تا کنون واکسن تزریق نکرده اند حتی اگر بیماری را گرفته اند، احتمالاً با یک نوع ویروس آلوده شده اند؛ پس هنوز سه نوع ویروس دیگر وجود دارد. لذا افراد دارای بیماری زمینه ای، خانم های باردار و سالمندان که افراد بسیار پرخطر هستند چنانچه واکسن تزریق نکرده اند حتماً واکسن را تهیه و تزریق نمایند.

 

نوروزیان در پاسخ به این سوال که از چه سنی می توان واکسن تزریق کرد اظهار داشت: می توان از سنین شش ماه به بالا این واکسن را تزریق کرد و هیچ محدودیتی وجود ندارد. امسال واکسن فلوگارد ایرانی با پلتفورم نوترکیب در دسترس عموم قرار دارد، توصیه شده که فعلاً از تزریق آن به کودکان زیر 18 سال و همچنین خانم های باردار خودداری شود؛ اما سایر واکسن های آنفلوانزا با عنوان اینفلوواک هلندی و وکسی گریپ فرانسوی در داروخانه ها موجود است و به راحتی می توان به کودکان شش ماه به بالا به خصوص کودکانی که بیماری زمینه ای و یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند و یا اینکه به مهدکودک می روند و احتمال در خطر بودن آنها وجود دارد، تزریق نمود.

 

 به جز گروههای هدفی که وزارت بهداشت تعیین کرده به صورت رایگان برای این عزیزان واکسن تزریق می شود به جز خانم های باردار پرخطر که توسط همکاران ما شناسایی و فراخوان می شوند و همچنین سالمندان ساکن در سرای سالمندان و برخی از مشاغل، سایر افراد می توانند با مراجعه به داروخانه ها که در حال حاضر به کلیه داروخانه های سراسر استان واکسن آنفلوانزا توزیع شده، مراجعه و واکسن را دریافت نمایند.

 

دکتر نوروزیان در خصوص سوال بعدی که پرسیده شده بود واکسن را از کجا می توان تهیه کرد و کجا تزریق می شود گفت خانواده ها می توانند با مراجعه به کلینیک ها و مطب ها، نسبت به تزریق واکسن اقدام نمایند. البته برخی کلینیک ها نیز ممکن است واکسن آنفلوانزا را داشته باشند؛ اما به هر حال داروخانه ها، مراکز بسیار خوبی هستند که با اطمینان می توانند واکسن را تهیه نمایند. نکته بسیار مهم این است که تا قبل از تزریق واکسن، حتماً در دمای یخچال، یعنی حداکثر 6 تا 8 درجه سانتی گراد نگه داری شود. دقت نمایند که بیشتر از این دما نباشد و واکسن به هیچ عنوان نباید دچار یخ زدگی شود.

 

نوروزیان خاطر نشان کرد: افرادی که واکسن کرونا را تزریق ننموده اند، حتماً در اسرع وقت اقدام نمایند خانواده ها توجه داشته باشند کودکانی که به سن 5 سال می رسند و مجوز تزریق واکسن کرونا را دارند، نسبت به تزریق واکسن آنان تعلل نکنند. چون درست است که بیماری آنفلوانزا بیشتر از کرونا دیده می شود، اما کرونا همچنان وجود دارد و باید خودشان را در برابر آن ایمن کنند. واکسن دوز یادآور کرونا هم فراموش نشود.

 

وی با اشاره به چگونگی تزریق همزمان دو واکسن کرونا و آنفلوانزا گفت: حداکثر فاصله تزریق بین این دو واکسن  می تواند یک تا دو هفته باشد چون هر کدام از این واکسن ها ممکن است یک سری عوارض جانبی از جمله تب خفیف یا درد عضلانی ایجاد کند و این فاصله مناسب می باشد.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کرد: در صورت امکان، پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و به ویژه در فضاهای سربسته حتماً از ماسک استقاده نمایند که زدن ماسک می تواند از کلیه بیماری های تنفسی جلوگیری کند و همچنین شستن و ضدعفونی کردن دست ها هم بسیار اهمیت دارد و یکی از نکات بسیار مهم برای شکسته شدن زنجیره انتقال بیماری دور کردن بیماران از سایر افراد است و در نتیجه قرنطینه 5 تا 7 روز برای بیماران لازم است.

 

 

 

 

 

 

نظرات

captcha

اخبار مرتبط