1401/04/23-10:05

سقف وام بازسازی مناطق زلزله‌زده به ۴۰۰ میلیون افزایش یابد

سقف وام بازسازی مناطق زلزله‌زده به ۴۰۰ میلیون افزایش یابد

استاندار هرمزگان گفت: تلاش می‌کنیم سقف وام بازسازی مناطق زلزله‌زده غرب این استان تا ۴۰۰ میلیون افزایش یابد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، مهدی دوستی استاندار هرمزگان امروز در دیدار با اعضای مجمع خیرین استان هرمزگان اظهار داشت: تسهیلات در نظر گرفته شده برای بازسازی هر منزل مسکونی زلزله‌زده ۲۵۰ میلیون تومان است.

 

وی افزود: از این میزان تسهیلات ۷۰ میلیون تومان بلاعوض و ۱۸۰ میلیون تومان وام کم بهره خواهد بود اما در تلاش هستیم که بتوانیم سقف این وام را تا ۴۰۰ میلیون تومان افزایش دهیم. 

 

استاندار هرمزگان تصریح کرد: در همین راستا ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اقدامات اولیه جذب و میزان قابل توجهی میلگرد نیز تهیه شده که امروز به مناطق زلزله‌زده رسیده است.

 

دوستی ادامه داد: بنای ما در مناطق زلزله‌زده این است که با توجه به اینکه روستای سایه‌خوش بر روی یک‌ گسل واقع شده است و احتمال زلزله‌های بعدی وجود دارد عمده منازل را بازسازی کنیم چرا که حفظ جان انسان‌ها برای ما مهم است و به هیچ عنوان نمی‌خواهیم روی این مسئله ریسک کنیم. 

 

وی اضافه کرد: بر همین مبنا با وجود اینکه برآورد اولیه منازل تخریبی ۴۰۰ واحد مسکونی بود با بررسی‌های بیشتر و دقیق‌تر  این واحدها میزان واحدهای نیازمند بازسازی به یک هزار و ۱۶۸ واحد مسکونی افزایش پیدا کرد.  

 

استاندار هرمزگان گفت: همانطور که در نمازجمعه اخیر روستای سایه خوش به مردم اعلام کردیم نظر ما این است که با توجه به بافت جمعیتی روستا و با علم به این مسئله که بعضا چندین خانواده در یک منزل سکونت داشتند معماری منازل زلزله‌زدگان را به نحوی اجرا کنیم که مردم بتوانند منازل خود را توسعه دهند و برای این منظور نیاز است در مسئله طراحی منازل بازنگری شود و فونداسیون آن به طوری اجرایی شود که امکان افزایش اتاق‌ها برای مردم وجود داشته باشد.

 

دوستی با ابراز خرسندی از مشارکت خیرین در خدمات‌رسانی به مردم زلزله‌زده بیان کرد: با اقدامات انجام شده و تمهیداتی که اندیشیده شده مشکلی در تامین مواد غذایی زلزله‌زدگان نداریم و نیازی وجود ندارد که مردم و خیرین در حوزه تامین مواد‌غذایی اقدام کنند.

 

وی عنوان کرد: از این رو بهتر است توان خیرین معطوف به مسئله بازسازی منازل زلزله‌زدگان شود و در این راستا با توجه به ثابت بودن تسهیلات دولتی این آمادگی وجود دارد که به هر میزان که خیرین کمک مالی کنند به متراژ منازل مردم به صورت عادلانه اضافه کنیم و فونداسیون منازل را بزرگتر از حد معمول مدنظر بنیاد مسکن در نظر بگیریم.

 

استاندار هرمزگان با اشاره به موضوع بیمه منازل زلزله‌زدگان تاکید‌ کرد: علی‌رغم محدودیت‌های مالی‌ در استانداری هرمزگان وجود دارد در چند هفته اخیر قبل از زلزله سایه‌خوش با توجه به زلزله‌های بندرچارک هزینه بیمه منازل مسکونی را به حساب بیمه ریختیم. 

 

دوستی گفت: رقم پرداختی به بیمه حدود ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود که ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آن را از محل صرفه‌جویی‌ها در اعتبارات استانداری هرمزگان تامین کردیم و مابقی آن را بنیاد برکت پرداخت کرد و بر همین مبنا بیمه باید تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به مردم زلزله‌زده کمک کند با بررسی انجام شده بیمه بایستی حدود ۱۱۶ میلیارد تومان برای جبران خسارات زلزله پرداخت کند.

 

وی با بیان اینکه اسامی منازل و روستاهای بیمه شده توسط دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها ارسال شده است و روستاهای زلزله‌زده نیز شامل این بیمه می‌شوند، گفت: یکی از دغدغه‌های ما برای بازسازی مناطق زلزله‌زده ساخت حیاط برای منازل مردم است تا حریم خانه‌ها حفظ شود چرا که تعهد ساخت و ساز بنیاد مسکن تا مرحله سفت‌کاری است اما با توجه به اینکه مقام معظم رهبری در ساخت شهرک شهید سلیمانی زاچ‌ و داربست تاکید بر حصارکشی منازل مردم داشتند تلاش داریم این امر در روستاهای زلزله‌زده نیز محقق شود.

 

استاندار هرمزگان در این نشست برای افزایش سرعت آواربرداری‌ها در مناطق زلزله‌زده از اعزام امکانات لجستیکی بنیاد مسکن استان‌های یزد و بوشهر به عنوان معین بنیاد مسکن هرمزگان خبر داد.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط