1401/04/17-15:30

لارو پشه آئدس در بندرعباس مشاهده شد

لارو پشه آئدس در بندرعباس مشاهده شد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از مشاهده لارو پشه آئدس در شهرستان بندرعباس خبر داد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان امروز در گفت‌وگوی رسانه‌ای اظهار داشت: لارو پشه دِنگی یا آئدس در ۱۰ محله و خیابان بندرعباس و نیز مناطق مرکزی شهر طی هفته گذشته مشاهده شده است.

 

وی افزود: این پشه موجب انتقال بیماری تب خونریزی دهنده دِنگ، زیکا و چیکونگونیا می‌شود.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: مناطق نزدیک سواحل، اسکله‌ها و بندرگاه‌ها در شهرستان‌های بندری و جزایر، از مناطق پر خطر استان هستند.

 

نوروزیان گفت: ورود لاستیک‌های مستعمل، نی‌های بامبوی وارداتی، کالاها و اجناس وارد شده از کشورهای آلوده، کشتی و هواپیما، از راه‌های انتقال و ورود این پشه به کشور است.

 

وی ادامه داد: پشه ماده آئدس در آب‌انبارها، بشکه‌ها، آب زیر کولرها، گلدان و بشقاب زیرگلدان یا اشیایی که آب شیرین در آن‌ها جمع می‌شود،  تخم ریزی می‌کند.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اضافه کرد: این پشه در هر خونخواری چندین نفر را می‌گزد و با این تغذیه مکرر اگر پشه آلوده به ویروس باشد، موجب انتقال بسیار سریع بیماری‌های خونریزی دهنده دانگ، چیکونگونیا و ویروس زیکا می‌شود و اپیدمی‌های بزرگی از بیماری ایجاد می‌کند. 

 

نوروزیان افزود: پشه‌های آئدس در داخل خانه‌ها، نقاط تاریک، پشت کمدها، زیر تخت و فضاهای بسته استراحت و در طول روز از انسان خونخواری می‌کند.

 

وی بیان کرد: آئدس در ساعات فعالیت انسان خونخواری می‌کند و استفاده از پشه بند کمک چندانی در پیشگیری از گزش این پشه نمی‌کند.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های این بیماری احساس بهبود پس از چند روز گذشت علائم است، اما بعد از ۴ تا پنج روز، منجر به کما و نهایتا مرگ بیمار می‌شود.

 

نوروزیان ادامه داد: هفته گذشته کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی لارو (تخم یا نوزاد) این پشه را در محلات اسلام آباد،کوی نیایش، رسالت، داماهی، ۲۲بهمن، تپه الله اکبر، پشت شهر، جهانبار، نایبند و همچنین مرکز شهر بندرعباس مشاهده کردند.

 

وی خاطرنشان کرد: هرچند نقاط آلوده به این پشه با وفور بالا، طبق شیوه‌نامه‌های شناخته شده، فوری سمپاشی می‌شوند اما بهترین راه کنترل این پشه، بهسازی و رعایت بهداشت محیط است.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط