1401/03/14-11:36

متکی: مکتب امام جوشنده‌تر از هر زمان دیگری ادامه دارد

متکی: مکتب امام جوشنده‌تر از هر زمان دیگری ادامه دارد

وزیر اسبق امور خارجه گفت: امروز در سالگرد رحلت امام در حالی در ثقل تجارت واقتصاد این مرز وبوم گردهم آمدیم که مکتب امام پرشور‌تر از هر زمان دیگری ادامه دارد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه کشورمان در مراسم سالگرد عروج ملکوتی امام راحل در گلزار شهدای این شهر، اظهار کرد: امام راحل ورای زمان خود می‌زیست و سبب خلق ادبیات جدیدی در حکمرانی و در نگاه به جهان و کشورداری شد.

وی با بیان این که امام پس از 15 سال تبعید با استقبال میلیونی به کشور بازگشت و مردم با جمعیتی عظیم که به استقبال او آمده بودند، او را در رحلتش بدرقه کردند و این نشانه پویایی نهضت و حرکت اوست، گفت: امام زبان حال ملت ایران بود و او در سراسر عمرش هرگز از خودش نگفت بلکه از ملت ایران ومستضعفین جهان گفت.

وزیر اسبق امور خارجه رمز ماندگاری امام راحل را در صداقت، سلامت، از خود نگفتن و لحظه به لحظه به فکر مردم بودن و پیوستگی همیشگی او به خدایش دانست و بیان کرد: امروز در سالگرد رحلت امام در حالی در ثقل تجارت واقتصاد این مرز وبوم گردهم آمدیم که مکتب امام پرشور‌تر از هر زمان دیگری ادامه دارد.

به گفته متکی، امام راحل بر خلاف روال حاکم بر جهان، حکمرانی جدیدی را مطرح کرد و مردم را نه به عنوان وسیله و ابزار که به عنوان صاحبان اصلی انقلاب همواره در مرکز ثقل جمهوری اسلامی قرار داد.

امام با کسی تعارف نداشت

وی دلیل همراهی گسترده مردم با امام خمینی (ره) را صداقت در گفتار و درستی در عمل دانست و عنوان کرد: او در توجه به مردم با کسی تعارف نداشت و امروز از آنچه از زندگی امام مطرح می‌شود نشان می‌دهد که او در پیدا ونهان عاشق مردم بود و باور داشت که ما بدون مردم، چیزی نیستیم.
 


وزیر امور خارجه در دولت‌های نهم و دهم در بخش دیگری از اظهارات خود با تصریح بر این که مردم در همراهی با دولت‌های مختلف بعد از انقلاب اسلامی همواره رسالت خود را عمل کردند، بیان کرد: دولت‌ها نوعا در برابر مردم کم آوردند.

متکی ادامه داد: استقلال در حوزه خارجی در راس اندیشه امام قرار داشت و ما در رژیم گذشته سرانی داشتیم که در برابر دون‌پایه‌ترین نظامیان خارجی سر تعظیم فرود می‌آورد اما امام با به هم زدن باتلاق وابستگی به غرب و شرق، ماهیت وابستگی را به مردم روشن کرد و مردم ما طعم استقلال را چشیدند و ما با همه وجود حس استقلال را متوجه شدیم.

دیپلمات‌های کشورهای اسلامی در اوایل انقلاب به مواضع جمهوری اسلامی ایران مباهات می‌کردند

وی بااشاره به حضورش در اولین مجلس شورای اسلامی، تأکیدکرد: من در سفرهای خارجی با هیأت‌های گوناگون جمهوری اسلامی حضور داشتم و وقتی در سازمان‌های بین المللی نماینده کشوری سخن می‌گفت، همه نگاه‌شان به وابستگی او به یکی از بلوک‌های شرق و غرب می‌نگریستند اما وقتی نماینده جمهوری اسلامی مواضع خودشان را مطرح می‌کرد، دیپلمات‌های کشورهای اسلامی ابراز شعف می‌کردند و می‌گفتند که ما از اسم مسلمان داشتن ابراز حقارت و گمان می‌کردیم که دیپلمات باید نام فیلیپ و جان داشته باشد اما کلام امام خمینی(ره) دنیا را به حرکت درآورد.

وزیر اسبق امور خارجه خاطرنشان کرد: دین را از زندگی مردم بیرون کرده بودند اما امام نظامی را بر پایه دین بنا نهاد و اینهاتحولات عظیمی است که امام خمینی (ره) بوجود آورد و فرق امام با مراجع سلف در این بود باید قال الباقر و قال الصادق را بگویم تا احکام نورانی اسلام باقی بماند اما امام می‌فرمود که باید قال الباقر و قال الصادق را بگوییم تا احکام اسلام پیاده شود و برای پیاده‌سازی احکام اسلام، ما ناگزیر به برپایی حکومت اسلامی هستیم.

امام خودباوری به ما آموخت

متکی به ایجاد خودباوری و عزت در ملت ایران به عنوان یکی دیگر از مولفه‌های اندیشه امام یاد و عنوان کرد: وقتی منزل امام را در نجف محاصره کرد، ما در هند دانشجو بودیم و با حرکتی بزرگ، بر علیه سفارت عراق در دهلی تظاهرات کردیم و بعد کنسولگری رژیم شاهنشاهی را در حیدرآباد در اختیار گرفتیم و پلیس ۴۰ نفر از ما دانشجویان را دستگیر کردیم اما جوی در بازداشت‌ها ایجاد کردیم که پلیس مجبور شد ما را تا ۱۱ شب آزاد کند.

جوانان این کشور می‌توانند ناراحتی رهبری درباره خودروسازی داخلی را رفع کنند

وی یکی دیگر از نمودهای آثار نهضت و انقلاب امام خمینی را در عرصه دفاع مقدس و سپس ایجاد قدرت بازدارندگی نظامی تاکنون برشمرد و گفت: جوشش وجودی دلاورانی همچون شهید طهرانی مقدم سبب شده تا اکنون به پیچیده‌ترین دستاوردهای نظامی مجهز شویم وهمین فرزندان ملت که موفق شدند در ۸ سال دفاع مقدس زرادخانه‌های دشمنان غربی و شرقی را به زانو درآورند، اکنون نیز قادرند که خم از ابروی رهبری در ناراحتی ایشان در صنعت خودروسازی کشور باز کنند.

وزیر اسبق امور خارجه تأکیدکرد: امسال تعداد شرکت‌های دانش بنیان که سال پیش 7500 شرکت بود، دو برابر خواهد شد و آنها که بدنبال منزوی کردن ملت ایران بودند، خواهنددید که ملت حق طلب ایران نیازهای خود را که در بند تحریم‌ها است، تأمین خواهد کرد.

باید حواس‌مان به پیرامون کشورمان باشد

متکی به پیغام رضا شاه به شهید مدرس اشاره و گفت: رضا شاه گفته بود که به مدرس بگویید که پا روی دم ما نگذارد و شهید مدرس فرموده بود که تو دمت را جمع کنیم که ما هر جا پا می‌گذاریم، دمت زیر پای ما نماند. اکنون نیز غرب به ایران می‌گویدکه در برابر فتنه افروزی‌ها او در منطقه و حاکم کردن داعش و کشتار ملت‌ها و موضوع فلسطین و یمن و سایر موارد حرکتی انجام ندهیم اما خودشان از هزاران کیلومتر آن سو تر به منطقه ما آمده‌اند و در همه امور دخالت می‌کنند.

وی تأکیدکرد: ما بخاطر امنیت خودمان باید حواس‌مان به پیرامون‌مان باشد و اگر فرزندان این ملت در تبعیت از امام خود توانستند استقلال کشور را حفظ کنند، می‌توانند اقتصادشان را شکوفا و مشکلات امروز مردم ما را حل و فصل کنند.

رییس جمهور در بیانش با مردم صادق است

وزیر اسبق امور خارجه ابراز کرد: ما دولت‌مان را تشویق می‌کنیم که راه امام را ادامه و در تبعیت از رهبر معظم انقلاب اسلامی جلودار باشد و من به شما عرض می‌کنم که آقای رئیسی در بیان شعارهایش و بیانش صادق است و در خدمت به مردم عزم جدی دارد. یادمان نرفته که روزی رسانه‌های بیگانه یک صفحه از تضادهای سخنان رئیس جمهور و رهبری درست کرده بودند و هر روزه بر آن می‌افزودند اما اکنون این دولت در مسیر ارزش‌های انقلابی و در مسیر کلام رهبری حرکت می‌کند.

متکی بر ضرورت همراهی وهمکاری با دولت تأکید و عنوان داشت: باید دولت در تعیین میزان یارانه و حقوق و دستمزدها که بتواند گرانی‌ها را جبران کند، حتما دقت کند و بیان دغدغه‌ها ودلسوزی‌ها یک ضرورت برای توفیق دولت است.

مراسم سالگرد ارتحال ملکوتی امام راحل امروز در گلزار شهدای بندرعباس و با حضور باشکوه مردم برگزار و مداح اهل بیت، ذبیح الله محبی نیز در یاد امام و شهدای ۱۵ خرداد، ذکر مصیبت اهل بیت کرد.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط