1401/03/10-14:50

تخریب مستحدثات غیرمجاز در حریم آزاد راه بندرعباس - سیرجان

تخریب مستحدثات غیرمجاز در حریم آزاد راه بندرعباس - سیرجان

رئیس کل دادگستری هرمزگان از تخریب مستحدثات غیرمجاز و ناایمن و رفع تصرف بیش از ‌۱۷ هزار مترمربع از اراضی ملی و دولتی در محور مواصلاتی بندرعباس - سیرجان به ارزش هزار میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، مجتبی قهرمانی در گفت‌وگوی رسانه‌ای اظهار داشت: متهم این پرونده ابتدا زمینی را به مساحت پنج هزار مترمربع در منطقه ایسین بندرعباس واقع در محور مواصلاتی بندرعباس - سیرجان از یکی از ادارات برای ساخت مجموعه خدمات عمومی دریافت کرده است.

وی افزود: این شخص پس از مدتی با تصرف غیرقانونی بیش از ۱۷ هزار مترمربع از اراضی گران‌ قیمت و مرغوب مجاور با آن، مبادرت به ساخت تعداد ۵۰ واحد تجاری و مغازه به ارزش بیش از هزار میلیارد ریال به نام خود کرده و آن‌ها را به افراد متعددی فروخته یا اجاره داده است.

 

وی افزود: پس از طرح شکایت از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان هرمزگان و طی مراحل دادرسی و استماع دفاعیات متهم، اعتراض‌های عادی و فوق العاده وی نیز مردود اعلام شده و به موجب آرای صادره از دادگاه کیفری دو شهرستان بندرعباس و شعبه دادگاه تجدید نظر استان هرمزگان، ارتکاب جرم تصرف غیرقانونی توسط نامبرده محرز شد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان تصریح کرد: بر این اساس، کلیه تصرفات متهم به جز محدوده واگذار شده توسط اداره دولتی مربوطه، غیرقانونی بوده و این فرد علاوه بر رفع تصرف از اراضی موصوف و اعاده وضع به حال سابق، به پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس تعزیری محکوم شده است. 

 

قهرمانی با بیان اینکه این مستحدثات غیرمجاز ایجاد شده توسط متهم ناایمن بوده و در حریم آزاد راه بعد از پل و در حریم خط لوله انتقال نفت بوده و اتباع غیرمجاز خارجی نیز چندین مغازه آن را تصرف کرده بودند، گفت: با توجه به احراز جرایم ارتکابی توسط متهم، با تأیید شورای تامین استان هرمزگان، عملیات تخریب این حکم قضایی صبح امروز به مرحله اجرا گذاشته شد و در نتیجه آن ضمن قلع و قمع مستحدثات غیرمجاز، مساحتی بالغ بر ۱۷ هزار مترمربع رفع تصرف شد.

وی با  تاکید بر حمایت قاطع دستگاه قضایی از سرمایه‌گذاری و رونق کسب و کار گفت: برای افرادی که واقعاً در حال کاسبی هستند با پیگیری دادگستری استان هرمزگان محل جدیدی پیش بینی شده تا در اختیار آن‌ها قرار گیرد و از این طریق مجدداً کسب و کار آن‌ها راه‌اندازی شود تا در حوزه تولید و اشتغال هم مشکلی ایجاد نشود.

 

رئیس کل دادگستری هرمزگان با بیان اینکه دستگاه قضایی برای حفظ انفال و اراضی ملی به عنوان سرمایه‌های نظام و تحویل آن به نسل‌های آینده خط قرمزی ندارد، تصریح کرد: با افرادی که با سوداگری و قانون گریزی و در پوشش سرمایه‌گذاری مبادرت به تضییع حقوق بیت المال و دست اندازی به اراضی ملی و تخریب محیط زیست می‌کنند به شدت و با قاطعیت برخورد خواهد شد.

قهرمانی خواستار اهتمام ویژه دستگاه‌های اجرایی به گزارش سریع و به موقع تخلفات به منظور تسریع در روند رسیدگی‌های قضایی شد و افزود: در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی دستگاه‌های متولی با مدیران و مسوولین متخلف برخود قانونی می‌شود.

 

وی با قدردانی از حضور مقتدرانه نیروی انتظامی در اجرای این حکم قضایی،  به شهروندان توصیه کرد به منظور پیشگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی پیش از انجام معامله و خرید و فروش و اجاره املاک تجاری یا مسکونی ضمن مشورت با مشاوران حقوقی و املاک و ملاحظه مباحث قانونی و بررسی دقیق اسناد و مدارک مالکیت و استعلام از مراجع ذی صلاح، تنها پس از اطمینان از صحت و سقم ادعای فروشنده یا مؤجر، نسبت به عقد قرارداد اقدام کنند.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط