1401/01/25-12:40

سرخک در کمین کودکان واکسن نزده‌

سرخک در کمین کودکان واکسن نزده‌

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: سرخک یک بیماری ویروسی است که معمولاً کودکان به آن مبتلا می شوند و اصولا طغیان و اپیدمی های سرخک، در فصل بهار در مناطقی که واکسیناسیون صورت نمی گیرد یا درصد واکسیناسیون رضایت بخش نیست، رخ می دهد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، فاطمه نوروزیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان امروز در گفت و گویی رسانه‌ای اظهار داشت: سرخک یک بیماری ویروسی است که معمولاً کودکان به آن مبتلا می شوند و اصولا طغیان و اپیدمی های سرخک، در فصل بهار در مناطقی که واکسیناسیون صورت نمی گیرد یا درصد واکسیناسیون رضایت بخش نیست، رخ می دهد.

نوروزیان بیان داشت: بیماری سرخک در کودکان از طریق قطرات تنفسی، آب دهان و تماس مستقیم با ضایعات پوستی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شود و ویروس این بیماری در گلو و بینی کودک بیمار به سرعت تکثیر می‌شود.

وی اذعان داشت: افراد آلوده به ویروس می توانند از 4 روز قبل تا 7 روز بعد از ظاهر شدن ضایعات پوستی بیماری را انتقال دهند و دوره نهفتگی بیماری سرخک 10 تا 14 روز است.

بیماری سرخک در ابتدا شبیه سرماخوردگی است

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ابراز داشت: بیماری سرخک با علایم تب شدید، آبریزش بینی و سرفه آغاز می شود و این بیماری در ابتدا شبیه سرماخوردگی بروز پیدا می کند.

وی تصریح کرد: بعد از 3 روز از علائم بیماری سرخک، بثورات قرمز رنگ بر رو پوست نمایان می شود و در دوران نقاهت تا زمانی که فرد بهبودی کامل پیدا کند، ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه مشخصه اصلی بیماری تب‌ شدید، دانه‌های درهم فرورفته و نزدیک به‌هم است، اذعان داشت: پس از بروز ضایعات پوستی تب‌های شدید و از روز پنجم ضایعات پوستی به صورت تدریجی بهبود پیدا می‌کند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اذعان داشت: حداکثر شیوع بیماری در اطفال کمتر از پنج سال بوده و بطور کلی سرخک یک بیماری دوره کودکی است که می تواند بصورت یک بیماری خطرناک در بالغین جوان درآید.

نوروزیان بیان داشت: شایع ترین عوارض بیماری سرخک در برخی کودکان شامل پنومونی و ضایعه مغزی است.

وی خاطرنشان کرد: دوز اول واکسن سرخک در 12 ماهگی و دوز دوم واکسن در 18 ماهگی به منظور پیشگیری از ابتلاء کودکان به این ویروس تزریق می‌شود.

زنگ خطر سرخک برای بیماران زمینه ای

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: بیماری سرخک یکی از مسری ترین بیماری های عفونی است و افراد دارای بیماری زمینه ای در صورت ابتلا به سرخک را با عوارض شدید و حتی مرگ و میر مواجه خواهند شد.

کودکان با علائم تب شدید از رفتن به مدرسه خودداری کنند

نوروزیان ابراز داشت: با بروز علائم تب شدید در کودکان، ضرورت دارد که والدین، فرزندانشان را به مراکز درمانی برده و از رو والدین بایستی در چنین شرایطی از فرستادن کودکان شان به مدرسه خودداری کنند.

وی گفت: والدین باید بدانند که سرخک فقط بثورات ریز روی پوست ایجاد نمی‌کند، بلکه این بیماری می‌تواند خطرناک باشد و اگر به کودک خود واکسن سرخک تزریق نکرده‌اید؛ در اولین قدم این کار را انجام دهید.

نوروزیان با اشاره به افزایش موارد بیماری سرخک مطالبی را عنوان کرد و گفت: هم اکنون کشورهای همسایه، بالاخص کشورهای شرقی به دلایل مختلف تزریق واکسیناسیون به موقع انجام نمی شود به همین منظور بیماری سرخک افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

وی درادامه سخنانش یادآور شد: با توجه به اینکه کشورمان در حال حذف بیماری سرخک بود و موارد مثبت بیماری سرخک نداشتیم اما متاسفانه از سال گذشته شاهد موارد مثبت در جای جای ایران بودیم.

سال گذشته 13 نفر مبتلا به سرخک در هرمزگان شناسایی شدند

نوروزیان گفت: در سال گذشته، تنها 13 مورد تایید شده بیماری سرخک را در استان هرمزگان شناسایی کردیم و در همین راستا با تزریق واکسن تکمیلی برای کودکان زیر ۵ سال، در تمام جهات اقدامات پیشگیرانه ای را انجام دادیم.

وی افزود: از سال گذشته  تاکنون موارد مثبت جدید سرخک شناسایی نشده است اما کشورمان به علت تردد افراد مهاجر کشورهای همسایه شرقی، در معرض خطر جدی طغیان سرخک قرار دارند و از آنجایی که ایران به عنوان یکی از کشورهای مهاجرپذیر محسوب می شود، قطعا احتمال بروز سرخک زیاد است.

دستورالعمل‌های مراکز بهداشتی درمانی در مواجهه با فرد ابتلاء به سرخک

نوروزیان اظهار کرد: شستن دست‌ها و استفاده از دستمال یک بار مصرف در حین سرفه و عطسه و همچنین دفع صحیح آن باید به بیمار و اطرافیان آموزش داده شود.

وی در پایان افزود: در طی این مدت بیماران نباید با افراد حساس فامیل (نوزادان و افراد غیرواکسینه) در تماس باشند و تنها افراد واکسینه اجازه ملاقات با بیمار را دارند و از دیگر اقداماتی که برای‌ پیشگیری از بروز بیماری سرخک باید انجام داد، این است زمانی که کودک به مرحله رشد و تکامل می رسد باید به هنگام رفتن به مکان های تجمعی تمام دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط