1401/01/23-14:42

مشارکت دانشگاه هرمزگان در افزایش بازده تولید میگو

مشارکت دانشگاه هرمزگان در افزایش بازده تولید میگو

نشست فرصت های اقتصادی پیرامون حوزه آبزی پروری با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری هرمزگان،مدیر کل شیلات هرمزگات، ریاست دانشگاه هرمزگان و جمعی از اساتید، مسئولین دانشگاهی و استانی در دانشگاه هرمزگان برگزار شد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای هرمزگان با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ به سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» گفت این مهم بیانگر اهمیت موضوع است و در این سال می بایست دانشگاه ها و مراکز علمی با توان و به صورت عملی ورود نمایند.

علی فیروزی  در ادامه گفت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فعالان حوزه دانش بنیان باید طعم توجه به مفهوم دانش بنیان را به کام مردم بچشانند و درعمل شاهد حرکت در مسیر دانش بنیان باشیم.

وی تصریح کرد: برای بهره وری بیشتر و رشد شاخص‌ها در آبزی پروری و اقتصاد هرمزگان راهی جز دانش بنیان کردن امور بخصوص در حوزه تولید نداریم و باید زیرساخت‌های این اقدام بزرگ از دانشگاه ها، پارک علم وفناوری و مراکز علمی آغاز شود.

در ادامه مدیرکل شیلات هرمزگان ضمن اعلام استقبال از ورود دانشگاه‌ها و مراکز علمی برای مرتفع سازی چالش‌ها و موانع تولید حوزه شیلات گفت: با توجه به ظرفیت‌های عظیم شیلاتی استان هرمزگان بی شک در صورت ورود عملی دانشگاه‌ها و مراکز علمی به این مهم شاهد ارتقای شاخص‌های تولید خواهیم بود.

عبدالرسول دریایی، حوزه بیوتکنیک مربوط به تکثیر و پرورش آبزیان اعم از ماهی و میگو و ماهیان خاویاری، جلبک و زالو و آبزیان آب شور، حوزه تولید غذای آبزیان، حوزه های تولید مکمل‌ها، پروبیوتیک‌ها و تولید واکسن، حوزه  تجهیزات آبزی پروری و مکانیزاسیون و حوزه اصلاح روش‌های صید و اصول صید را از جمله زمینه های نیاز شیلات به ورود شرکت‌های دانش بنیان و مراکز علمی خواند‌.

دریایی افزود: در این نشست  طرح‌های اقتصادی تکثیر میگوی وانامی با رعایت شرایط ایمنی زیستی جهت تولید میگوی عاری از بیماری spf، پرورش متراکم میگوی وانامی در سیستم گلخانه( پوشش بسته )با ظرفیت ۴۰ تن در هکتار، مزرعه تولید سیست و بیومس آرتمیا، تولید و فرآورده جلبک اسپیرولینا و تکثیر و پرورش ماهی آکواریومی اسکات و تبدیل محیط زندگی این ماهی از آب لب شوره به آب شیرین در حوزه شیلات بررسی و چالش ها و موانع مقابل این طرح ها نیز گفتگو شد.

مدیر کل شیلات هرمزگان در پایان گفت: مقرر شد طرح‌های ارائه شده جهت بررسی و کارشناسی بیشتر به اداره کل شیلات هرمزگان ارسال شود و پس از بررسی‌های اولیه در صورت موافقت به کارگروه توسعه شیلات ارائه شود.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط