1401/01/23-15:38

صنایع پرمصرف هرمزگان به فکر احداث نیروگاه باشند

صنایع پرمصرف هرمزگان به فکر احداث نیروگاه باشند

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان گفت: صنایع پرمصرف برق به سمت ایجاد نیروگاه اختصاصی گام بردارند.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، حجت‌الاسلام عبادی‌زاده صبح امروز در دیدار با شورای انسجام‌بخشی صنعت آب و برق استان هرمزگان که در دفتر امام جمعه بندرعباس برگزار شد، با ذکر این نکته که حضرت علی (ع) پس از دوران حکومت خود گزارش کاری به مردم ارائه کردند، اظهارداشت: در این گزارش به سه مساله مهم تامین نان گندم، تامین سرپناه و مسکن و تامین آب شرب سالم از فرات اشاره فرمودند، عنوان کرد: انتقال آب فرات به مزارع و منازل اقدامی بود که در دوران حکومت حضرت علی (ع) صورت گرفته بود و ایشان از این اقدام به عنوان اصلی‌ترین کارهای حکومت خود اشاره می‌کنند که نشان دهنده دهنده اهمیت موضوع است.

 

وی، تامین آب و برق را از ضروریات جامعه دانست و ابراز کرد: استان هرمزگان در حوزه آبی ظرفیت‌های خوبی دارد که می‌توان با ایجاد آب‌شیرین‌کن‌ها علاوه بر تامین آب استان، بخشی از نیاز آب شرب استان‌های دیگر کشور نیز تامین کرد.

 

نگاه به بشاگرد نباید صرفا توزیع بسته معیشتی باشد

 

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده، با ذکر این نکته که در شهرستان بشاگرد باید نگاه زیرساختی و راهبردی داشت، بیان کرد: آب، برق و راه از چالش‌های اساسی شهرستان بشاگرد است که برای رفع محرومیت در این شهرستان و تحقق توسعه پایدار باید زیرساخت‌ها را فراهم کنیم و نباید تنها به توزیع بسته‌های معیشتی اکتفا کرد.

 

وی، بشاگرد را شهرستان پر آب ولی تشنه دانست و خاطرنشان کرد: بارندگی‌های خوبی در شهرستان بشاگرد رخ می‌دهد که ایجاد سدهای آبخیزداری کوچک و متعدد می‌تواند کمک خوبی به مهار روان آبها و توسعه اقتصادی مناطق این شهرستان کند.

 

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده، با اشاره به کمبود برق در استان هرمزگان، خاطرنشان کرد: صنایعی که میزان مصرف برق زیادی دارند باید به سمت استفاده از نیروهای اختصاصی و تجدیدپذیر گام بردارند.

 

وی، تامین برق ارزان قیمت برای صنایع را یکی از از مهم‌ترین دلایلی دانست که باعث عدم احداث نیروگاه‌های اختصاصی توسط صنایع شده است، تصریح کرد: دولت و حاکمیت باید صنایع را برای تامین برق خودشان الزام کنند تا در مواقع تعمیرات اساسی و شرایط خاص، تامین برق مردم با چالش روبرو نشود.

 

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، ضمن تاکید بر توسعه پنل‌های خورشیدی برای تامین برق، ابراز کرد: طرحی که توسط کمیته امداد برای کمک به اقتصاد خانوار از طریق ایجاد و توسعه پنل‌های خورشیدی انجام می‌شود اگر توسعه پیدا کند، اتفاقات خوبی در حوزه محرومیت‌زدایی رقم خواهد خورد.

 

تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان، وابستگی صنعت آب و برق به خارج را کاهش خواهد داد

 

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده، ضمن تاکید بر مدیریت مصرف آب و برق، بیان کرد: از ظرفیت ائمه جمعه و جماعات برای فرهنگ‌سازی در زمینه مدیریت مصرف انرژی استفاده خواهیم کرد چراکه این امر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، ضمن تاکید بر ارتباط صنعت آب و برق هرمزگان با شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه، تصریح کرد: با اتصال به شرکت‌های دانش‌بنیان و تقویت این مجموعه‌ها، می‌توان از وابستگی به قطعات خارجی رهایی یافت.

 

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده، با ذکر این نکته که تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان، وابستگی صنعت آب و برق به خارج را کاهش خواهد داد، خاطرنشان کرد: اگر تعامل دانشگاهی میان صنعت و نهادهای حاکمیتی تقویت شود اتفاقات خوبی در حوزه بومی‌سازی و استقلال صنعتی رخ خواهد داد.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط