1403/03/26-16:39

ارائه مدل جدید برای تأمین اعتبار ساخت پل خلیج فارس

ارائه مدل جدید برای تأمین اعتبار ساخت پل خلیج فارس

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در طرح ملی شبکه ارتباطی خلیج فارس از ورود بازار سرمایه برای ساخت پل ملی خلیج فارس خبر داد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، فرزین حقدل مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم  امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: طرح جامع ارتباطی خلیج فارس با محوریت پل با نظر مثبت مقام معظم رهبری در دولت شهید رئیسی پس از وقفه چند ساله وارد فاز عملیاتی شده است.

وی با اشاره به اهمیت اجرای این طرح مهم فراملی، خاطرنشان کرد: عملیات ساخت این طرح فراملی با سرمایه‌گذاری سه‌گانه دولت، بازار سرمایه و سازمان منطقه آزاد قشم در دست اقدام است.

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بیان کرد: اعتبار کل این پروژه بالغ بر 850 میلیون یورو خواهد بود و عملیات ساخت این طرح مهم اقتصادی کشور به صورت سرمایه‌گذاری سه‌گانه انجام می‌شود.

حقدل با تاکید بر اینکه اعتبار مورد نیاز این طرح فراملی از سوی دولت، بازار سرمایه و سازمان منطقه آزاد قشم تامین خواهد شد، گفت: این پروژه در حال حاضر 15 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی تصریح کرد: کیسون‌های بخش دریایی این پروژه در حوضچه خشک ساخته شده و پایه‌های مرتبط با بخش خشکی آن هم آماده است تا با تزریق اعتبار مورد نیاز شاهد سرعت بخشیدن به این طرح بزرگ ملی و اتمام آن در زمان تعیین شده باشیم.

به گفته مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در طرح ملی شبکه ارتباطی خلیج فارس، این طرح شامل چهار پروژه مجزا شامل پل خلیج فارس، توسعه بندر کاوه تا ظرفیت دو میلیون TEU(واحد شمارش کانتینر)، ایجاد شبکه بزرگراهی و شبکه ریلی با هدف بسط بزرگراه‌ها و راه‌آهن ملی کشور به جزیره جهانی قشم است.

حقدل ابراز داشت: علاوه بر اینکه این طرح برای مردم و سرمایه‌گذاران فعال در منطقه آزاد قشم بسیار حائز اهمیت است، نقش اثر بخشی بر روی GDP (رشد تولید ناخالص داخلی کشور) خواهد داشت.

حقدل تصریح کرد: سواحل عمیق جزیره قشم مزیت مهمی برای پهلوگیری کشتی‌ها با تناژ 300 هزار تن به بالا را دارد که این فرصت موجب پیوند اقتصاد ملی ایران از طریق پروژه طرح جامع خلیج فارس در قشم با اقتصاد جهانی خواهد شد.

تکمیل پل خلیج فارس یکی از دغدغه های جدی رییس جمهور شهید برای توسعه جزیره قشم بود که در جریان آخرین سفر خود به استان هرمزگان در بهمن 1402 نیز جلسه ویژه ای با حضور مسؤولان مربوطه برای چاره اندیشی به منظور ساخت این پل برگزار شد.

مهدی دوستی استاندار هرمزگان و عادل پیغامی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در اظهارنظرهای جداگانه ای بارها ساخته نشدن این پل را به شبکه نفوذ در کشور ارتباط داده اند. ادعایی که ضروری است تا مسؤولان مربوطه درباره آن ریشه یابی لازم را انجام دهند.

 

 

 

 

 

نظرات

captcha

اخبار مرتبط