1402/07/20-10:22

چرا با ۲ میلیون کانتینر بندر شهید رجایی ۶ میلیونی قفل می‌شود؟

چرا با ۲ میلیون کانتینر بندر شهید رجایی ۶ میلیونی قفل می‌شود؟

استاندار هرمزگان گفت: سیاستگذاری‌هایی بعضا نامتوازن،قاتل توسعه است چنانچه شاهدیم بسیاری از زیرساخت‌ها و قابلیت‌های کشور و استان با ظرفیت کامل کار نمی‌کنند و به بهره‌وری نمی‌رسیم که نمونه واضح آن بندر شهید رجایی است که ۶ میلیون TEU ظرفیت دارد اما در بالای ۲ میلیون TEU نفسش به شماره می‌افتد‌.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، مهدی دوستی استاندار هرمزگان شامگاه چهارشنبه ۱۹ مهر ماه در نشست با روسا و اساتید دانشگاه‌‌های هرمزگان، اظهارداشت: با توجه به ظرفیت‌های معدنی خوبی که در استان داریم اما سهم معدن در اقتصاد لستان کمتر از نیم درصد است و لازم است اساتید و پژوهشگران دانشگاه‌هی، جهت بالابردن بهره‌وری در این حوزه و آغاز کارهای جدید ورود کنند.

 

وی ادامه داد: اقتصاد دولتی بهره‌وری و خروجی لازم را ندارد از این رو دولت بر اساس اوامر رهبر معظم انقلاب به دنبال مردمی‌سازی اقتصاد است بر همین اساس در استان تلاش داریم بستر حضور بیشتر مردم در اقتصاد دریاپایه را شناسایی کنیم.

 

وی با بیان اینکه اقتصاد صورت‌های دیگری نیز دارد، گفت: باید به دنبال مدل‌های جدیدی در اقتصاد باشیم و حتی به سمت تفکیک مدیریت از مالکیت برویم تا با کمترین سرمایه‌گذاری به بیشترین بازدهی دست پیدا کنیم.

 

استاندار هرمزگان، با اشاره به طرح ساماندهی فاضلاب بندرعباس  گفت: با استفاده از یک مدل جدید، بدون اینکه ریالی در طرح ساماندهی فاضلاب بندرعباس، اعتبار دولتی هزینه شود در حال اجرا است اما  در استان‌های دیگر برای چنین پروژه‌هایی اعتبارات دولتی صرف می‌شود.

 

دوستی عنوان‌کرد: یکی از مشکلات ما گسسته بودن زنجیره‌هایمان است به عنوان مثال ما در استان حجم بالایی فولاد و آلمینیوم تولید می‌کنیم اما حتی یک کیلو از تولیدات‌مان هم به درد کشتی‌سازی نمی‌خورد بر همین اساس زنجیره‌ای برای تولید فولاد و آلمینیوم در گریدهای مورد نیاز صنعت پیشران‌مان تعریف کنیم‌.

 

وی با تاکید بر به کارگیری سیاست‌های نرم‌افزاری در راستای میل به اهداف توسعه‌ای، اضافه‌کرد: سیاستگذاری‌هایی بعضا نامتوازن،قاتل توسعه  است چنانچه شاهدیم بسیاری از زیرساخت‌ها و قابلیت‌های کشور و استان با ظرفیت کامل کار نمی‌کنند و به بهره‌وری نمی‌رسیم که نمونه واضح آن بندر شهید رجایی است که ۶ میلیون TEU ظرفیت دارد اما در بالای ۲ میلیون TEU نفسش به شماره می‌افتد‌.

 

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان، ابرازداشت: انجام اصلاحات نرم‌افزاری در بنادر استان را آغاز کرده‌ایم و در این راستا پیشنهاداتی به دولت ارائه شده است.

 

دوستی، با اشاره به طرح توسعه سواحل مکران، گفت: بالاترین ثروت مکران، رطوبت هوا و شرایط اقلیمی است، به عنوان مثال ما در بشاگرد در حال احداث بزرگترین مزرعه نخیلات از نوع مجول هستیم که کیلویی ۱۵ دلار قیمت دارد و می‌تواند ارز آوری بالایی داشته باشد اما تعریف مظاهری از توسعه موجب شده است که کمتر به سراغ چنین طرح‌هایی برویم.

 

وی با اشاره به واردات ۸ میلیارد دلاری نهاده‌های دامی به کشور، عنوان کرد: اگر پژوهشگاه‌های دانشگاهی بتوانند در تولید جلبک برای استفاده در زنجیره خوراک دام مشارکت کنند آمادگی داریم حمایت‌های ویژه‌ای داشته باشیم.

 

 

 

 

 

نظرات

captcha

اخبار مرتبط