1402/06/22-19:18

درمان یک بیماری گوارشی با روشی جدید در هرمزگان

درمان یک بیماری گوارشی با روشی جدید در هرمزگان

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: کیست ۲۰ سانتیمتری ناحیه سر لوزالمعده بیماری که توان هضم غذا را نداشت با روش آندوسونوگرافی درمان و کیست بیمار با گذاشتن استنت تخلیه شد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، حمیدرضا موسوی، فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان امروز اظهار کرد: بیماری ۴۵ ساله با کیست ۲۰ سانتیمتری ناحیه سر لوزالمعده که توان هضم غذا را نداشت با روش آندوسونوگرافی درمان و کیست بیمار با گذاشتن استنت تخلیه شد.

دراین روش بیمار بدون نیاز به جراحی باز و پاره کردن شکم با دستگاه آندوسونوگرافی فقط در ۱۰ دقیقه درمان می‌شود.

به گفته دکتر موسوی، این روش درمانی فقط در شهر‌های تهران و بندرعباس اجرا می‌شود و با توجه به وجود دستگاه آندوسونوگرافی در مرکز آموزشی درمانی پیامبر اعظم (ص) این عمل در استان هرمزگان و در بیمارستان شهید محمدی در دسترس بیماران است.

بنابر این گزارش، در عمل جراحی باز بیمار علاوه بر عوارض بیهوشی عمومی و جراحی باز که چندین ساعت طول می‌کشد ممکن است دچار عوارض بعد از عمل شده و همچنین بازگشت به شرایط عادی با تأخیر زمانی بیشتری است، اما در روش اندوسونوگرافی جدید عمل کمتر از ۱۰ دقیقه، بدون بیهوشی عمومی است و بیمار خیلی زود می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد و زمان بستری به حداقل زمان ممکن می‌رسد.

این سومین مورد از این روش درمانی در هرمزگان است.

هرمزگان طی سال‌های اخیر به همت برخی پزشکان پر تلاش توانسته در برخی حوزه‌های پزشکی به رشد قابل قبولی دست یابد اما جا دارد تا نسبت به تجهیز مراکز درمانی به امکانات جدید نیز همت گمارده شود و برخی مبالغ بلاعوضی که به برخی شرکت‌ها برای خرید تجهیزات در سال‌های گذشته پرداخت شده، پیگیری و نتایج آن به مردم اعلام شود.

 

 

 

 

 

نظرات

captcha

اخبار مرتبط