1402/06/14-13:23

سوسک سرخرطومی حنایی همچنان به نخل‌های هرمزگان خسارت می‌زند

سوسک سرخرطومی حنایی همچنان به نخل‌های هرمزگان خسارت می‌زند

یک باغدار هرمزگانی می گوید: سوسک سرخرطومی حنایی تهدید جدی برای نخل هاست اما چون آثارش دیرتر از حضورش هویدا می شود، کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، حسن جوادی از نخلداران هرمزگانی اظهار کرد: آفت سوسک سرخرطومی حنایی معضل تازه ای نیست و بیش از 8 تا 9 سال است که به طور جدی به نخیلات استان های جنوبی کشور خسارت وارد می کند اما فراگیرشدن آن ناشی از عدم برخورد منسجم با این آفت در کشور است.

 

وی با بیان این که این آفت خطرناک در هر 6 استان جنوبی کشور دیده شده و چون تأثیرش را فوری بر جای نمی گذارد، مورد غفلت قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: اداره حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان هر ساله برنامه هایی را برای مقابله با این آفت آغاز می کند اما نخلداران هم باید آن را جدی گرفته و در مقابله با آن همکاری گسترده ای صورت گیرد.

 

 

 

 

 

جوادی همچنین گفت: این سوسک از داخل خرما را می خورد و تنه خرما را خالی می کند و به ناگاه نخل ها در پی وزش باد شکسته می شوند و در بسیاری از موارد تا پیش از شکسته شدن نخل، عملا دیده هم نمی شوند.

 

به گفته وی، سوسک سرخرطومی حنایی در کنار خشکسالی دو عامل نگرانی نخلداران هستند و مقابله منسجم با این آفت می تواند به اقتصاد کشاورزی هم کمک کند.

 

این فعال حوزه کشاورزی همچنین گفت: اصلاح نژاد خرماها در جنوب کشور اهمیت ویژه ای یافته و اقتصاد کشاورزی باید متحول شوند و نخل های قدیمی و کم بازده با نخل های جدید و اقتصادی جایگزین شوند تا میزان تولید باغداران افزایش یابد و از این مزیت اقلیمی کشورمان بتوانیم بهره بیشتری ببریم.

 

 

 

 

 

نظرات

captcha

اخبار مرتبط