1402/05/24-10:09

ثبت دمای 70 درجه در قشم صحت داشت؟

ثبت دمای 70 درجه در قشم صحت داشت؟

رییس اداره پیش بینی هواشناسی هرمزگان می گوید: آنچه در روزهای اخیر درباره دمای 70 درجه در قشم بیان می شود مربوط به شاخص گرمایی است که با دمای اندازه گیری شده متفاوت است.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، در روزهای اخیر برخی سایت های خارجی از ثبت دمای 70 درجه بالای صفر در جزیره قشم خبر داده بودند.

 

در این زمینه مرضیه سی‌سی پور، رئیس اداره پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اداره کل هواشناسی هرمزگان در خصوص خبر منتشرشده ثبت دمای ۷۰ درجه‌ای در فرودگاه بین‌المللی قشم، گفت: ثبت دمای 70 درجه سلسیوس یا همان سانتی گراد در فرودگاه بین‌المللی قشم در روز 17 مرداد  (8 آگوست 2023 میلادی) صحیح است و این اطلاعات مربوط به شاخص گرمایی (Heat Index) است اما نکته شایان‌ذکر این است که این شاخص دمایی با دمای اندازه‌گیری شده استاندارد متفاوت است.

 

مرضیه سی‌سی پور در خصوص استانداردهای اندازه‌گیری دما تصریح کرد: دمای واقعی هوا طبق استانداردهای جهانی در ارتفاع دومتری سطح زمین بدون تأثیر مستقیم نور خورشید و در مکانی خارج از عوامل تأثیرگذار اندازه‌گیری می‌شود و این دما دقیقاً محاسبه دمای هوا بدون تأثیر گرمای به وجود آمده از تشعشع خورشید یا زمین است؛ اما شاخص گرمایی (Heat Index) کمی متفاوت است و تأثیر عوامل محیطی ازجمله رطوبت هوا را نیز شامل می‌شود و دقیقاً به همین دلیل است که احساس  گرمایی که از دمای 37 درجه‌ای در جنوب کشور خواهیم داشت متفاوت از احساس دمای 37 درجه‌ای در غرب کشور خواهد بود و این مورد تأثیرپذیری احساس دمایی را با رطوبت توأمان نشان می‌دهد.

 

رئیس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی هرمزگان تصریح کرد: طبق آمارهای مستند هواشناسی در درازمدت، بیشینه مطلق دمای ایستگاه فرودگاهی قشم 47.1 درجه سلسیوس ثبت‌شده است که مربوط به 12 خرداد 94 است درحالی‌که شاخص Heat Index که تأثیر رطوبت را نشان می‌دهد عدد قابل‌ملاحظه‌تری خواهد بود.

 

به گفته وی، دمایی که بدن احساس می‌کند با دمای گزارش‌شده متفاوت است. دمایی که هواشناسی اعلام می‌کند با دماسنج استاندارد اندازه‌گیری می‌شود اما دمای احساسی بدن به میزان رطوبت، قرار گرفتن فرد در معرض اشعه مستقیم آفتاب، نوع پوشش، میزان سرعت باد و عوامل دیگری بستگی دارد.

 

 

 

 

 

نظرات

captcha

اخبار مرتبط