1402/05/04-12:39

ماجرای بخشش قاتلی که به خاطر جای پارک خودرو مرتکب قتل شد

ماجرای بخشش قاتلی که به خاطر جای پارک خودرو مرتکب قتل شد

یک قاتل در پای چوبه دار و توسط اولیای دم و به نیت امام حسین (ع) بخشیده شد. این قاتل به خاطر جای پارک خودرو در بندرعباس مرتکب قتل شده بود.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، به تازگی و در زندان مرکزی بندرعباس مقدمات اجرای یک حکم اعدام برای فردی که درگیری مرگبار در یکی از روزهای تابستان 1399 در یکی از محله های بندرعباس و به خاطر جای پارک فرد دیگری را کشته بود، مهیا شده بود که اولیای دم از خون فرد قاتل گذشتند.

 

ماجرا از این قرار بوده که پسر جوانی قصد داشت خودرویش را در کوچه‌ای پارک کند؛ اما درست در همان لحظه مرد سالخورده‌ای که سوار بر خودرویش بود نیز سر رسید. او نیز قصد داشت خودرواش را همانجا پارک کند و هر دو نفر برای پارک کردن خودروهای‌شان در آنجا اصرار داشتند و هیچ‌کدام حاضر به گذشت نبودند؛ تا جایی که خودروهای‌شان نیز به هم برخورد کرد و این موضوع باعث درگیری لفظی بین آنها شد.

 

در این شرایط بود که پسر جوان یکباره سوار خودرویش شد و درحالی‌که مرد سالخورده وسط کوچه ایستاده بود با خودرویش به او کوبید و گریخت. مرد سالخورده در این حادثه جانش را از دست داد و زمان زیادی طول نکشید که قاتل فراری دستگیر شد.

 

پرونده با صدور کیفرخواست قتل عمد به دادگاه کیفری یک استان هرمزگان فرستاده شد.

 

در جلسه محاکمه پسر و دختر مقتول به‌عنوان اولیای دم خواستار قصاص قاتل پدرشان شدند. متهم نیز در دفاع از خودش گفت که قبول دارم که باعث مرگ یک انسان شده‌ام اما باور کنید که من قصد گرفتن جان او را نداشتم. آن روز عصبانی بودم و حالت عادی نداشتم. وقتی هم با این مرد بر سر جای پارک درگیری لفظی پیدا کردم کنترلم را از دست دادم و این حادثه اتفاق افتاد. من پیش از این هیچ وقت پایم به کلانتری و دادگاه باز نشده بود و هیچ سابقه کیفری نداشتم. از آن روز تا به حال که در زندان هستم به‌خاطر کاری که انجام دادم عذاب وجدان دارم و مدام خودم را سرزنش می‌کنم. حالا هم پشیمانم و از اولیای دم می‌خواهم که من را ببخشند.

 

با وجود دفاعیات متهم، اولیای دم برای خواسته‌شان پافشاری کردند و در نهایت قضات دادگاه بعد از شور، پسر جوان را به قصاص محکوم کردند. مدتی بعد رأی در دیوان عالی کشور تأیید و آماده اجرا شد.

 

در شرایطی که حکم قصاص قطعی و شمارش معکوس برای اجرای حکم آغاز شده بود، تلاش‌ها برای جلب رضایت اولیای دم آغاز شد. مسئولان واحد اجرای احکام، شورای حل اختلاف و مسئولان زندان مرکزی بندرعباس چندین جلسه صلح و سازش با اولیای دم برگزار کردند تا شاید آنها را راضی به بخشش کنند، اما آنها گفتند به هیچ قیمتی حاضر به بخشش نیستند تا اینکه سرانجام روز اجرای حکم فرا رسید.

 

روز اجرای حکم قرار بود 3نفر که به اتهام قتل به قصاص محکوم شده بودند مجازات شوند. یکی از آنها پسر جوان بود که بر سر جای پارک مرتکب قتل شده بود. مسئولان اجرای احکام با اولیای دم 3پرونده برای آخرین مرتبه گفت‌وگو کردند و از آنها خواستند برای رضای خدا محکومان را ببخشند، با وجود این اولیای دم یکی از پرونده‌ها حاضر به بخشش نشدند و حکم را اجرا کردند. دومین خانواده اما به قاتل یک‌ماه مهلت دادند و در ادامه نوبت به سومین پرونده رسید. پسر جوان که درگیری بر سر جای پارک خودرو سرنوشتش را دگرگون کرده بود با قدم‌هایی لرزان پای چوبه‌دار منتقل شد و طناب دار بر گردنش حلقه بست. همه‌‌چیز برای او تمام‌شده بود و لحظه‌ای بیشتر به اجرای حکم نمانده بود که ناگهان دختر و پسر مقتول وقتی دیدند مرگ و زندگی قاتل پدرشان دست آنهاست اعلام کردند به مناسبت ایام محرم و به احترام امام حسین(ع) قاتل را بخشیده‌اند. پسر جوان باورش نمی‌شد که در آخرین لحظات بخشیده شده است. وقتی او را پایین آوردند پسر جوان به گریه افتاد و از اولیای دم به‌خاطر زندگی دوباره‌ای که به او داده بودند تشکر کرد. به این ترتیب این پرونده که آغاز تلخی داشت با پایانی خوش همراه شد.

 

حالا با وجود بخشیده شدن متهم توسط اولیای دم اما مجازات او از لحاظ جنبه عمومی جرم همچنان باقی است. به همین دلیل پرونده او بار دیگر به دادگاه کیفری یک استان هرمزگان فرستاده شد تا به لحاظ جنبه عمومی جرم محاکمه شود.

 

 

 

 

 

نظرات

captcha

اخبار مرتبط