1402/02/26-15:28
تراژدی پرتکرار تصادفات مرگبار در شرق هرمزگان|

از تردد بمب‌های متحرک تا ضعف راهداری/ راه حلی ملی به کمک می آید؟

از تردد بمب‌های متحرک تا ضعف راهداری/ راه حلی ملی به کمک می آید؟

تصادفات مرگ بار در جاده‌های شرق هرمزگان پایانی ندارد و همچنان در جاده‌های ناایمن این منطقه از استان خانواده‌های زیادی داغدار می‌شوند. نیسان‌های شاغل در قاچاق سوخت و احشام به قدری بی‌مهابا و از مقابل در این جاده ها می‌تازند که مردم محلی به آنان اسم بمب‌های متحرک داده‌اند.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، تصادفات مرگبار در شرق استان هرمزگان از سالهای گذشته تا کنون گوی سبقت را در آمار مرگ و میر جاده‌ای نسبت به سایر نقاط هرمزگان ربوده و این موضوع به یک  معضل اجتماعی بزرگ در حال تبدیل شدن است، معضلی که متهم ردیف اول آن وجود جاده‌های غیر استاندارد و ناایمنی است که با بی رحمی تمام داغ بر دل خانواده ها می‌گذارد و لباس مشکی و عزا را بر تن خانواده‌های قربانیان می پوشاند. 

تراژدی پرتکرار و پر غم و اندوه  تصادفات جاده ای که دومین عامل مرگ و میر کشور محسوب می‌شود، باعث شده تا در مدت زمان یک سال گذشته در شرق استان هرمزگان  بیشترین فوتی های تصادفات جاده‌ای را به خود اختصاص دهد.

از طرفی جولان نیسانهای سوخت بر، در نا امنی جاده های  شرق هرمزگان نقش ایجاد کرده است که می توان گفت ، بیشترین عامل تصادفات را در حال حاضر این خودروها بی رحم به و جود می آورند و خانوادههای زیادی را به سوگ می نشانند.

هنوز مردم شرق استان هرمزگان ، در سالهای گذشته مرگ ۵ معلم را بر اثر تصادف با خودروهای سوخت بر فراموش نکرده اند، که این تراژدی تصادفات همچنان در این جاده ها  قربانی زیادی را در در حال گرفتن است.

جاده های کم عرض و نا ایمن بلای جان مردم در شرق هرمزگان

شرق استان هرمزگان یکی از مناطق وسیع در استان و کشور است که با توجه به قرار گرفتن در مسیر توسعه سواحل مکران عبور و مرور زیادی انجام می شود. 

در شهرستانهای میناب، سیریک،  جاسک و بشاگرد که در مسیر سواحل مکران قرار گرفته اند در آینده دور با توسعه بیشترمنطقه  جاده‌های پر رفت‌وآمد تری خواهند داشت که باید برای جلوگیری از وقوع این حوادث چاره اندیشی شود. 

 

در یک سال اخیر در این شهرستانها حوادث تلخ و ناگواری به وقوع پیوسته است که خانواده های زیادی را داغدار کرده است. 

جاده های نا ایمن و کم عرض در این مناطق که می توان نگاه بیشتری برای اصلاح و تعریض و بهسازی آنها کرد، پس از سالها هنوز در وعده های مسئولان رها شده اند تا شاهد پر پر شده جان مردمی باشند که در حوادث  جاده ای اتفاق افتاده است. 

جولان سوخت بران جاده ها را برای مردم نا امن کرده است

در یک سال اخیر بیشتر حوادث جاده ای که در حوزه شرق هرمزگان به وقوع پیوسته است، سوخت بران نقش اصلی آنها را داشته اند که تصادفات منجر به فوت زیادی را پدید آورده است. 

در این تصادفات بسیاری از شهروندان  و مسافرانی که در جاده ها در حال عبور ومرور بوده اند در برخورد با نیسانهای سوخت بر یا در آتش سوخته اند ویا به وسیله ای برای مرگ دیگران تبدیل شده اند. 

در تصادف اخیر متأسفانه 7 نفر از اعضای یک خانواده اهل کردر رضوی جان باختند

 

جولان سوخت بران در این جاده ها که آزادانه در حال انجام است را باید چاره اندیشی کرد تا بتوان از این آمار تصادفات مرگ بار در جاده های شرق جلوگیری کرد.

مهدی نیکبخت رئیس پلیس هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: نبود جاده های استاندارد و ایمن در هرمزگان و شرق استان سبب بروز حوادث ناگوار می‌شود. 

وی افزود: جاده های شرق استان هرمزگان به علت جولان سوخت برها نا امن شده است که  برخی از این حوادث منجر به فوت است.

نیکبخت با اشاره به وقوع حادثه در روزهای گذشته بیان کرد: در این حادثه که باز هم نقش نیسانهای سوخت بر پر رنگ بود، ۸ نفر جان باختند که برخی از آنها نیز کودک هستند.

اقدام موثر و پیشگیرانه برای برخورد با قاچاق سوخت در جاده ها وجود ندارد

متاسفانه طی سالهای گذشته  اقدام پیشگیرانه موثری برای کنترل تردد خودروهای حامل قاچاق سوخت در جاده های شرق هرمزگان بدرستی انجام نشده است و جولان این سوخت بران  درجاده ها بر تعداد حوادث ناگوار افزوده است.

قاچاق فرآورده های نفتی پدیده ای است که مسائل متعددی را با خود به همراه دارد؛ به طوری که بی شک شناسایی این پدیده، به شکل میدانی و مواجهه واقعی و طبیعی با آن، ابعاد و سویه های ناپیدای دیگری را آشکار می کند.

طی چند سال گذشته، مردم شهرستان میناب در استان هرمزگان پدیده قاچاق سوخت را تجربه کرده اند، و به  صورت مستمر از طریق مراجع مربوطه مردم خواستار برخورد جدی با خودروهای حامل قاچاق سوخت بوده اند که متاسفانه در شورای تامین شهرستان اقدام عاجلی در این رابطه صورت نپذیرفته است ، هرچند توقیف برخی از خودروها حامل سوخت از سوی نیروهای انتظامی منطقه نتوانسته است برای کاهش این حوادث بازدارنده باشد.

در برخی از مواقع  تردد بی مهابای خودروهای حامل سوخت قاچاق وضعیتی را به وجود می آورد که هر لحظه امکان تصادفی خونبار وجود دارد،  که حادثه شب های گذشته  در محور سیریک به  میناب بیانگر این موضوع است که سبب وقوع حادثه تلخ دیگری برای مردم میناب شد.

 

ورود مجلس به معضل قاچاق سوخت/ نحوه اجرای تکالیف قانونی، چالش‌برانگیز است

آنچه را که با رخ داد این حوادث می توان بیان کرد این است که آیا مسئولان جولان بی سابقه ماشین های قاچاق سوخت را در جاده‌ها مشاهده نمی‌کنند؟ مردم شرق استان هرمزگان باید تاکی  شاهد کشته شدن یا تصادف همشهریان و خانواده های خود باشند.

عدم رونق کسب و کار در منطقه با وجود مشکلات اقتصادی سبب شده است تا جوانان این منطقه به سوی شغل کاذب و پرخطر قاچاق سوخت گرایش پیدا کنند ، که این موضوع سبب ناامنی ترافیکی، تجمل گرایی و رفاه طلبی، شکاف درآمدی، تضعیف فرهنگ کار و تلاش، فساد مالی و کلاهبرداری، قانون گریزی و کاهش آسیب های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت و تصاویری روشن از پیامدهای پدیده قاچاق سوخت ارائه کند.

نماینده مجلس شورای اسلامی شرق استان که در تبلیغات انتخاباتی اش خود را حامی حقوق مردم و پیگیر مشکلات مردم معرفی می‌کرد اکنون برای جلوگیری از این رخداد های تلخ  پیگیر مشکلات مردم باشد تا کارنامه‌ای روشن را در این خصوص  از خود بر جا بگذارد.

 مردم این منطقه از مسؤولان انتظار دارند تا فکری به حال این وضعیت کنند و استاندار جدید هرمزگان به این مسأله به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم بنگرند و فکری به حال آن کنند تا دیگر شاهد داغدار شدن هیچ  خانواده ای در جاده های نا ایمن شرق هرمزگان نباشند.

واکنش گسترده مردم در فضای مجازی

بسیاری از فعالان فضای مجازی در هرمزگان نیز نسبت به مخاطرات قاچاق و اوضاعی که قاچاق سوخت و احشام و مواد مخدر بر جاده های هرمزگان حاکم کرده انتقاد داشته و خواستار چاره اندیشی اساسی برای این منظور شده اند. موضوعی که نباید با فراموش شدن رخداد اخیر، در ذهن جامعه نیز به فراموشی سپرده شود.

 

منبع: فارس

 

 

 

 

 

نظرات

captcha

اخبار مرتبط